Jestem … – badam się!

Nic niepokojącego nie zwróciło mojej uwagi. Dopiero na rutynowej, kontrolnej wizycie u onkologa z wynikami USG pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy wszystko jest w porządku. Tamto badanie, które na stałe jest wpisane w moim kalendarzu, zaoszczędziło mi wielu miesięcy intensywnego, wykańczającego leczenia, a może nawet uratowało mi życie…

Profilaktyka

W ostatnich latach  temat profilaktyki jest mocno nagłaśniany, a i tak, ku mojemu zdziwieniu, wiele osób nie korzysta z możliwości wykonania bezpłatnego badania. Jedni tłumaczą się strachem przed tym co zobaczą na wyniku, inni zasłaniają się brakiem czasu, jeszcze inni znajdują niestworzone wymówki broniąc się rękami i nogami przed wizytą u lekarza.

Jakie są skutki? Każdy wie. Wystarczy zajrzeć do statystyk. Jeśli one nie przemawiają do wyobraźni, to nie wiem co może zadziałać.

W moim otoczeniu jest wiele osób, które przeżyły raka! Są wspaniałym przykładem na to, że można z tej choroby wyjść i żyć dalej. Często pełniej, inaczej, z większą świadomością i pokorą do życia. Znam też takich, którzy do lekarza trafiali z mocno zaawansowaną i widoczną chorobą. Zdecydowanie za późno, żeby można było im pomóc.

Medycyna z każdym rokiem posuwa się na przód. Mamy ogromne możliwości wczesnego wykrywania choroby. Nie załatwi to za nas wszystkiego – ruchu, zdrowego odżywiania- co więcej, czasami choroba pojawia się między jednym , a kolejnym badaniem, ale zauważ, że jeśli odstęp między badaniami będzie półroczny choroba wciąż jeszcze będzie na wczesnym etapie zaawansowania. Gorzej to będzie wyglądać, jeśli pokażemy się lekarzowi raz na kilka lat. Onkolog to człowiek, nie magik, nie cudotwórca. Na pewnym etapie nie będzie miał możliwości Ci pomóc.

Polecam bardzo ciekawą książkę – Onkolodzy. Walka na śmierć i życie , która rzuca nowe światło na to, jak wygląda leczenie onkologiczne i jakie daje możliwości.

badam się

Jestem eksploratorką – badam się!

Należę do ciekawskich osób. Gdy coś mnie zainteresuje drążę temat do skutku, zadaję pytania, szukam odpowiedzi. Dotyczy to wielu dziedzin życia. Główną jednak jest moje zdrowie! Bez niego cała reszta nie ma znaczenia, staje się poza zasięgiem.

Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy dopóki się nie wyczerpią!

Dlatego – badam się regularnie, nie szukam wymówek, jestem nastawiona na działanie. Jasne, że chciałabym być zdrowa! Nikt przecież na co dzień nie myśli o chorobie. Ale przynajmniej te dwa dni w roku poświęcam na profilaktykę, jeśli coś mnie zaniepokoi dobijam się do gabinetu lekarskiego i domagam się informacji.

Nikt nie zadba o mnie lepiej niż ja sama.

A dzisiaj mogę sobie PODZIĘKOWAĆ.  Moja dociekliwość i regularne badania profilaktyczne – uratowały mi życie – przynajmniej dwa razy…bo tyle razy ugryzł mnie rak.

Proszę – badaj się! Zasługujesz na to, co najlepsze – na zdrowie!

******************************************************

Akcja pod hasłem #JestemBadamSię pod patronatem Kwiatu Kobiecości i Federacji Stowarzyszeń Amazonek  ma na celu uświadomienie i przypomnienie nam, Kobietom jak ważna jest profilaktyka. Koordynatorem i inicjatorem akcji jest Klaudia.