Sąsiad też człowiek!

Niedziela była najintensywniejszym dniem w minionym tygodniu! Oprócz artystycznego występu Igi w roli anielsko śpiewającej góralki, zaliczyliśmy też koncert i warsztaty. O sąsiedztwie. Bo w końcu Sąsiad to też człowiek.

Chyba się nie znamy…

Wielki blokowiska mają to do siebie, że ich mieszkańcy często są zupełnie anonimowi. Kiedy mieszkałam w wieżowcu znałam, i to tylko z widzenia, jednych sąsiadów, mieszkających z nami przez ścianę. Nie było między nami jakiejś wielkiej relacji. Maksimum to „dzień dobry”.

Była też druga sąsiadka, mieszkająca pod nami. Miała w zwyczaju, w sobotni poranek tłuc miotłą w swój sufit , a naszą podłogę w sypialni z okrzykiem „do roboty!”  Gdy się wyprowadziłam, okazało się, że w naszym pionie był też psychopata, który zamordował swoją dziewczynę, a potem rzucił się z 11 piętra…i przeżył.

Jak widać, niewiele wiedziałam o ludziach, którzy dzielili ze mną blok.

W nowym miejscu jest inaczej. Są sąsiedzi, którzy regularnie o 23 wstawiają pranie i tacy, którzy tłuką w ścianę gdy M. śpiewa 😀 Ale większość z nas się zna 🙂 Na zmianę pilnujemy osiedlowych dzieci bawiących się na placu zabaw, zapraszamy się na popołudniową kawkę. Sąsiadka, która mieszka pod nami uwielbia Igę. Zawsze macha jej z balkonu, kiedy ją widzi, podrzuca kinder niespodzianki, zagaduje. Wiem, że gdybym potrzebowała szklanki cukru mogłabym śmiało do niej zapukać.

Żeby było milej…

Na warsztatach rodzice wspólnie z dziećmi projektowali przyjazną sąsiedzką przestrzeń, a później….pisaliśmy listy do Sąsiadów. Razem z Córcią przygotowałyśmy wielką kopertę, do której włożyłyśmy karteczki, z różnymi przesłaniami i cytatami – do wylosowania. Kopertę przyczepimy do tablicy informacyjnej przy wejściu. Mam nadzieję, że ktoś dzięki nam się uśmiechnie. A sąsiadka od kinder jajek dostanie swoją indywidualną kartkę z listem od Igi 🙂

sąsiad

A Wy jakich macie sąsiadów? Znacie się? Pomagacie sobie?

************
Jadę zaraz na kolejną serię badań. Mam nadzieję, ze tym razem nie będę spektakularnie omdlewać ze zmęczenia 😉 Poślijcie trochę ciepłych myśli.