Dzieci gorszego Boga

Od wczoraj nie mogę dojść do siebie. Nie potrafię przejść obojętnie nad ludzką głupotą i znieczulicą. Niektóre przeczytane przez mnie informacje potrafią wybić mnie z rytmu i zdezorganizować kilka najbliższych dni. Okazuje się, że wciąż w ludziach tkwi przekonanie, że istnieją dzieci gorszego Boga!

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jestem wdzięczna, że moje dziecko jest zdrowe, prawidłowo się rozwija, zawiera pierwsze przyjaźnie, szybko się uczy. Cieszę się kiedy dostrzega różne odcienie życia, zmienność pór roku, odmienność poglądów, wyglądu czy funkcjonowania ludzi.

W tym roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Jest w klasie integracyjnej, gdzie wspólnie z dziećmi , z różnymi dysfunkcjami przygotowuje się do dorosłego życia. Oswaja się z tym, że definicja normalności nie ogranicza się tylko do zdrowych ludzi, poruszających się na dwóch nogach, chwytających przedmioty z użyciem dwóch rąk, wyglądających jakby właśnie wycięto ich ze zdjęcia w gazecie, zachowujących się zgodnie z powszechnymi kanonami.

Wydawałoby się, że na tym etapie świadomość społeczna dotycząca różnego rodzaju dysfunkcji jest duża, a jednak….

Dzieci gorszego Boga, dzieci gorszego sortu…

Wczoraj wieczorem, przeglądając facebooka trafiłam na post, który do dzisiaj nie daje mi spokoju. 12 letnia Oliwa, z lekkim autyzmem, zaprosiła klasę na urodziny. Wszystko było zorganizowane, wynajęta sala zabaw, przyozdobiona balonami, rozesłane odpowiednio wcześniej zaproszenia, upieczony tort. I ogromna radość solenizantki na myśl o świetnej zabawie wśród szkolnych kolegów. Radość, która zamieniła się w ogromny smutek, bo na urodziny….NIKT nie przyszedł!!! NIKT….

Jaki przykład dali rodzice swoim dzieciom? Trudno uwierzyć, że nadal, w niektórych środowiskach panuje przekonanie, że zespół Downa, autyzm, czy rak są zaraźliwe!! Że dysfunkcja ruchowa u jednego dziecka może źle wpłynąć na to drugie, w ogólnej klasyfikacji rozumiane jako zdrowe! Skąd myśl, że dzieci autystyczne nie mają uczuć?

Jestem zażenowana. Szlag mnie trafia! Na bezmyślność, na głupotę…

Zdrowie dzisiaj jest, jutro może go nie być! Zadaj sobie pytanie czy chciałbyś/chciałabyś żeby Twoje dziecko, Ty , zostało tak potraktowane. Czy wykluczenie społeczne to najlepsza droga do wyeliminowania „najsłabszych jednostek” i czy naprawdę nie jest Ci wstyd, że w XXI wieku takie rzeczy jeszcze mają miejsce?

Jest akcja!

Na szczęście jest wśród nas wielu wspaniałych ludzi! Empatycznych, ciepłych, otwartych na inność. Filip Chajzer zorganizował wspaniałą akcję, na którą jest ogromny odzew! O szczegółach możecie przeczytać TU ! Kto może, niech wpada na imprezę urodzinową Oliwki w Warszawie! Innych zachęcam do wysłania kartki z urodzinowymi życzeniami na adres:  Klubokawiarnia Smocza Fajne Miejsce Ul. Smocza 18 01-034 Warszawa .

dzieci gorszego boga

My z Igą właśnie przygotowujemy pocztówkę!

Pokażmy, że można inaczej, a każdy z nas ma równe prawa do szacunku, miłości, przyjaźni czy radości!