Sztuka wybaczania – czy potrafisz wybaczyć?

Gniew to największy pochłaniacz naszej energii. Kumuluje w nas emocje, które jak balon rozsadzają od środka. Nie jest łatwo zapomnieć o czymś , co jak tatuaż, nieścieralnie zapisało się w Twoim życiu. Sztuka wybaczania to wymagająca umiejętność. Więc… czy potrafisz wybaczyć?

Od lat próbuję….

…i wciąż nie jestem zadowolona z efektów. Kiedy wydaje mi się, że ten etap mam już za sobą, zdarza się coś, co na nowo rozpala żal. Na każdym kroku muszę się pilnować, by nie popełnić tych samych błędów, które popełniono wobec mnie. Mój plan na życie zakłada ucieczkę od wzorców , które wyniosłam z domu. Od lat nad tym pracuję, a mimo to, wciąż łapię się na powielaniu tych samych, złych schematów.

Trudno mi zapomnieć o nadmiernych wymaganiach, które doprowadziły mnie do skrajnego perfekcjonizmu, konieczności opowiadania się po którejś ze stron, rozwiązywaniu konfliktów dorosłych, o których dzieci nie powinny nawet słyszeć, braku pochwał, niepewności…

sztuka wybaczania

Trudno się uwolnić…

…do tej pory. Mimo, że od 10 lat mam własną rodzinę. Nie dzielę się moimi  myślami, moim strachem przed tym co nadejdzie, moimi sukcesami….bo i po co? Nikt tego nie słucha, nikt nie docenia, nie mam co liczyć na gratulacje…jak choćby z powodu nagrania płyty. Wolałabym usłyszeć, że jest beznadziejna….niż nie usłyszeć nic. A tak właśnie było. Gryzie mnie to od jakiegoś, czasu skutecznie chłodząc pozytywne emocje, jakie udało mi się przy tej okazji wykrzesać z siebie. Niezadowolenie z braku perfekcji udało mi się zamienić na małą dumę….i ona pękła, jak bańka mydlana. Nie sądziłam,że tak zależy mi na zdaniu osób, od których przecież uciekam od dawna.

Sztuka wybaczania

Wiem, że bez wybaczenia nie da się pójść na przód. Zawsze coś się będzie za Tobą ciągnąć. Uwidoczni się w najmniej spodziewanym momencie, odbierając Ci całą radość, zatruwając życie. Więc jeśli chcesz iść na przód  – wybacz. Spróbuj. Nie jest to łatwe, ale konieczne. Ta ulga, którą poczujesz zrekompensuje Ci całe lata niepokoju plączącego się gdzieś między rutyną dnia. Oddziel ten etap Twojego życia grubą kreską i idź dalej, bo….

„Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przeżywania życia, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą, kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!” – Steve Jobs

A więc….potrafisz wybaczyć?