Marzy mi się dom…

Układam się wygodnie na białej kanapie. Latem zieleń wlewa się do domu przez szklaną ścianę – lubię na nią patrzeć. Zimą otula mnie ciepło kominka – wieczorami siadamy przy nim wszyscy. Z kuchni co chwila dobiegają nowe dźwięki i zapachy. Dużo ziół, z których najbardziej przebija się woń bazylii i tymianku. Na tarasie stoi huśtawka z ogromną ilością poduszek. Lubię na niej siadać i przyglądać Idze, która beztrosko bawi się na podwórku. Mamy wreszcie psa! Od tak dawna chciałam mieć czworonoga, który stałby się pełnoprawnym członkiem rodziny. W domu jest gwarno, wypełniają go ludzie- Ci, których kocham i nasi przyjaciele. Dom bez ludzi, choćby był najpiękniejszą budowlą na świecie, to tylko cztery ściany. Obecność nadaje mu ciepło i przytulność…

projekt domu

Projekt domu HomeKoncept-28 KRX1032

Jakiś czas temu wspominałam Wam, że z M. pochłaniamy nową serię filmów dokumentalnych. Obejrzeliśmy cykl z luksusowymi rezydencjami, potem były domy , które ludzie kupowali żeby je wyremontować i odsprzedać, aż wreszcie wróciliśmy do oglądania projektów domów, w których sami chcielibyśmy zamieszkać.

Temat budowy domu wraca do nas jak boomerang. Zwłaszcza, kiedy w niedzielne popołudnie wsiadamy do samochodu, żeby wrócić do miasta.

Na wsi czeka na nas działka. Duża, otoczona zielenią, drzewami, spokojem. O poranku można spotkać sarny skubiące trawę pod oknem lub lisicę trzymającą wartę przy norze i pilnującą swoich młodych. Kilkadziesiąt metrów dalej płynie rzeka. Lubimy moczyć w niej nogi. Idealnie nadaje się do spływu kajakiem. Bezcenna jest cisza przeplatana jedynie dźwiękami natury. Jest inaczej. Inaczej niż w mieście. Spokojniej, bez wszechogarniającego pędu. Z każdym rokiem coraz bardziej ten spokój mnie pociąga.

dom na wsi

Dom z marzeń

Z M. często mamy odmienne zdania. Na szczęście oboje mamy podobną wizję naszego domu. Lubimy proste i wyraziste kształty. Co do ilości okien czasem się spieramy – jak dla mnie, im ich więcej i im większe tym lepiej. Lubię kiedy zewnętrzna przestrzeń przenika do wnętrza domu.

Taras to kolejne miejsce, bez którego nie moglibyśmy się obyć. O poranku będziemy na nim siadać z kawą dyskutując o życiu, a wieczorami podziwiać zachody słońca i burze.

Duża jasna kuchnia, otwarta na salon i jadalnię to warunek konieczny – serce domu. Często zapraszamy Przyjaciół, z którymi wspólnie eksperymentujemy z gotowaniem, dlatego potrzebujemy sporo miejsca, żeby móc czuć się swobodnie.

Cenimy sobie minimalizm i nowoczesne jasne wnętrza.

Na pierwszy rzut oka taki dom wydaje się być zimny i mało przytulny, ale jak już wspomniałam – to ludzie sprawiają, że dom nabiera charakteru i ciepła, a nie ilość przeszkleń czy kolor ścian.

To co tak naprawdę lubimy?

Jak do tej pory dwa projekty szczególnie wpadły nam w oko:

dom

Projekt domu PS-CB-200-20-G4

 

dom

Projekt domu PS-CB-200-20-G4

Zachwyciła nas nietypowa bryła tego domu. Bardzo podobają mi się takie nieoczywiste kształty i mnóstwo przeszkleń. Dzięki temu z każdego miejsca w domu mogę obserwować to, co dzieje się na zewnątrz. A przy okazji pomieszczenia są wspaniale oświetlone naturalnym światłem. Nawet w pochmurne dni będzie tam jasno! Przeszkolone tarasy to ogromny atut. Nie lubię kiedy coś zasłania mi widok, a teraz kiedy mnóstwo czasu spędzam na balkonie jest to dla mnie bardzo ważny czynnik.

Uprzedzając pytania – nie martwię się, że sąsiedzi będą zaglądać mi do okien. Najbliższy budynek oddalony jest od naszej działki o kilkaset metrów. A nawet gdyby był bliżej, to jest teraz mnóstwo rozwiązań, oferowanych choćby przez architektów zieleni, które wyczarują nam intymność.

Drugi dom:

projekt domu

Projekt Dom z widokiem WAH1596

 

projekt domu

Projekt Dom z widokiem WAH1596

Na temat tego projektu dywagowaliśmy z M. bardzo długo. Ogromna otwarta przestrzeń to z pewnością to, co oboje lubimy najbardziej! Mnie zachwyciła także antresola i wysoki sufit w salonie. Okna to też niewątpliwie element, który przyciągnął moją uwagę! Dom idealnie wpasowałby się w posiadaną przez nas działkę, a dzięki przeszkleniom zapewnił nam całodzienne atrakcje z pięknym widokiem na rzekę i piękną , rozłożystą lipę, która na niej stoi. Jestem zachwycona parkietem, który niezauważalnie przechodzi na zewnątrz łącząc dom z podwórzem. Jedno z pomieszczeń z pewnością przeznaczylibyśmy na domowe studio nagrań. W takich okolicznościach przyrody z pewnością pracowałoby się nam cudowanie!

Może to już czas na realizację kolejnego marzenia? Może to czas na zbudowanie naszego miejsca na ziemi?

Wszystkie zdjęcia i wizualizację pochodzą ze strony: Extradom. Muszę przyznać, że ich projekty domów nowoczesnych zachwyciły nas i od kilku dni dostarczają nam pola do dyskusji.

A jaki jest Wasz wymarzony dom? Jaki styl cenicie najbardziej? Co stanowi serce Waszego domu?

*Zdjęcie domu w tle:  Projekt domu HomeKoncept-26 KRX1030