Jak odnieść sukces w życiu?

O co chodzi z tym sukcesem?

Z tym sukcesem jest tak, że każdy chce go osiągnąć, ale nie każdy wie czym on jest. Znam wielu ludzi, którzy marnują mnóstwo czasu na osiągnięcie czegoś, czego tak naprawdę nigdy nie chcieli.
Nie zadali sobie trudu zadania prostego pytania ” Czym jest dla mnie sukces?”
Biegną przed siebie pchani przez pęd życia, niezaspokojone ambicje, życzenia innych ludzi, aż w końcu budzą się po latach zmęczeni, sfrustrowani tym, że nie zrobili nic dla siebie, a zajmowali się tylko zaspokajaniem cudzych oczekiwań.
Gdzie tu miejsce na moje „chcę”, na moją satysfakcję?


Ilu ludzi – tyle odpowiedzi!


Jestem przekonana, że gdyby każdy z nas zadał sobie pytanie „Czym jest dla mnie sukces?” posypało by się tysiące różnych odpowiedzi. Pisałam już o tym wiele razy. Dla  mnie sukces w tej chwili oznacza – samodzielne pójście do sklepu po drugiej stronie ulicy, jeszcze dwa miesiące temu było nim dojście z sypialni do salonu. Wniosek nasuwa się sam- skoro chcę iść do sklepu, to oznacza, że zrobiłam krok do przodu- osiągnęłam sukces!

Znam ludzi dla których sukces jest równoznaczny z pieniędzmi i takich, dla których to słowo jest równoznaczne ze zrzuceniem 10 kilogramów. Dla jednych będzie to kierownicze stanowisko, dla kolejnych – wyżywienie rodziny. Jeszcze inni stawiają znak równości między nim a przeczytaniem 50 książek w ciągu roku, itd. Odpowiedzi można mnożyć bez końca, bo ilu ludzi- tyle definicji sukcesu.

A jaka jest Twoja odpowiedź?

 

To jak odnieść ten sukces?


Nie ma jednej odpowiedzi, jednego prostego sposobu, który zagwarantuje, że nam się uda.
Z pewnością mogę podać Ci kilka wytycznych, które sama z powodzeniem stosuję w swoim życiu i jak widzisz – nie narzekam mimo komplikacji, które spotykam na swojej drodze.

1) CHCIEJ! – jeśli czegoś naprawdę chcesz motywacja do działania pojawia się sama, energia rozrywa Cię od środka, a przeszkody nie gaszą Twojego entuzjazmu.   Sami wiecie, jak to jest z tym „muszę”, „bo tak trzeba”… u mnie przekłada się to np. na zrobienie porządków w szafie 😉 Powtarzam sobie już od wielu tygodni, że powinnam posegregować i poukładać ubrania, ale „powinnam” nie równa się „chcę”. Efekt takich działań jest mizerny! Porządki jednak same się nie zrobią, więc nieco przekształciłam cel i teraz wiem, że „chcę skompletować kilka fajnych, wiosennych zestawów z moich ciuchów”. Nie da się tego zrobić bez uporządkowania ubrań, ale teraz chcę to zrobić, bo kryje się za tym coś dobrego dla mnie 🙂

2) MIEJ PASJE! –  w osiągnięciu sukcesu pomoże Ci….miłość do tego co robisz. Kochaj to, a z pewnością Twój zapał nie wypali się przy pierwszej nieudanej próbie osiągnięcia swoich zamierzeń!

3) CHWAL SIEBIE! – zasłużyłeś! Na każdy , choćby najmniejszy krok czasem trzeba było pracować naprawdę ciężko! Znajdź w tym wszystkim też czas na celebrację tej chwili, w której udało Ci się coś osiągnąć. Tak podbudowany łatwiej pokonasz kolejne przeszkody na drodze!

4) PORAŻKA JEST MATKĄ SUKCESU! – w naszych wyobrażeniach droga do sukcesu nie ma żadnego zakrętu, lub chociaż żwirku na powierzchni. Patrzymy na innych ludzi i wydaje się nam, że z taką łatwością osiągnęli to, co chcieli. To musi być proste. Tymczasem w rzeczywistości droga do sukcesu to często pasmo porażek. Trzeba mieć twardy tyłek żeby się nie poddać. Dlatego – patrz wyżej 😉


5) PRACUJ CIĘŻKO – nic w życiu nie przychodzi tak po prostu….przynajmniej większości z nas. Na swój sukces trzeba zapracować. Ale uwierz mi….nic tak nie smakuje jak sukces, który jest wynikiem naszej pracy, naszego zaangażowania, naszej wiary w to, że się uda!

6) WEŹ ODPOWIEDZIALNOŚĆ – łatwo nam zganiać na czasy, w których żyjemy, na środowisko, w którym się urodziliśmy, na chorobę, brak kasy, umiejętności itepe. Tymczasem każdy z nas ma dostęp do zasobów, które ofiaruje świat. Nie każdy może po nie sięgnąć ręką bez wysiłku, ale każdy może na nie sam zapracować. Nikt nie zrobi tego za Ciebie, jeśli Ty sam nie weźmiesz się w garść!
Nikt nie ćwiczył za mnie chodzenia po operacji, bo niby jak? Nikt nie skończył za mnie studiów! Nikt nie chodzi za mnie do pracy! Nikt nie przeczyta za mnie sterty książek, ani nie przygotuje nudnego raportu. Robię to sama i nie narzekam, nie zwalam winy na otoczenie. Szukam rozwiązań i idę dalej. Czasem wolniej, czasem szybciej, ale w jednym kierunku.


7) KARMA WRACA – dzisiaj Ty pomożesz komuś, jutro ten Ktoś może okazać się kluczowym czynnikiem w drodze do osiągnięcia Twojego sukcesu.
Efektem ubocznym takich działań będzie – lepszy świat! Zdecydowanie lepiej wspierać się niż ze sobą walczyć.


8) KORZYSTAJ ZE WSPARCIA! – całe szczęście człowiek nie jest samotną wyspą. Obok Ciebie z pewnością są osoby, którym zależy na Twoim szczęściu i osiągnięciu sukcesu. Pomogą, kiedy przyjdą wątpliwości, podniosą gdy upadniesz.  Zweryfikuj znajomości, pielęgnuj te, które wnoszą jakąś wartość w Twoje życie.

Sukces to nie produkt dla wybranych, jest efektem ciężkiej pracy.
Sukces to sport dla wytrwałych.